جمعه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۱
خانه / دل نوشته ها / دشمن دانا به از نادان دوست…

دشمن دانا به از نادان دوست…

یادم میاد، سالهای پیش که تقریبا تمامی اخبار علمی و فرهنگی تلویزیون رو می دیدم، خبرهای مربوط به تولید محصولات خارجی در داخل کشور و جلوگیری از خروج ارز زیاد دیده می شد. همیشه پیش خودم به این دوستان آفرین می گفتم که اینقدر باعث پیشرفت و صرفه جویی اقتصادی می شوند. پیشرفت کشور از آن جهت که دیگر نیازی به خرید خارجی نیست.
امروز اما چندان دل خوشی از آن ماجراها ندارم. چون به وضوح می بینم که باعث عقب ماندگی کشورم از دیگر کشورهای در حال توسعه شده است. در واقع ، تولیدات آن زمان، هیچ فن آوری و یا ابتکاری به حساب نمی آمد زیرا که وقتی نمونه خارجی آن موجود بود چه ابتکاری و یا چه فن آوری؟!!! شاید تنها هدف، شعارهای تبلیغاتی سنت گرایان برای اینکه اعلام کنند دیگر نیاز به بیگانگان نداریم. مگر بیگانگان دشمنان ما بودند و یا هستند؟!!! مگر می شود جلوی رشد تکنولوژی را گرفت. مگر با تکنولوژی و علم و پیشرفت بشر جنگ داریم؟!!! مگر می شود جنگید؟!!!
این روزها دوباره می شنوم، فلان دوست در فلان دانشگاه پروژه لیسانس و یا فوق لیسانس خود را تولید یک دستگاه که نمونه خارجی آن موجود است قرار داده و حتی آن را در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسانده است. آیا این دانشگاه علم تولید کرده است؟ و یا نحوه کپی برداری را علمی کرده است؟ چه چیز باعث خروج ارز از کشورمان می شود؟ خرید یکدستگاه از یک کشور بیگانه جهت تولید، تسریع و پیشبرد اهداف مجموعه و یا هدر دادن سرمایه های فکری و انسانی در قالب دانشجو ؟ روی صحبتم با خودمان است نه دیگران که هرچه می خواستند و نمی خواستند کردند.
دوست عزیزم، هدف تولید دستگاهی که نمونه خارجی دارد نیست که هیچ دردی از کشور دوا نمی کند. به فکر استفاده از دستگاه خارجی برای تولید هدفی نو باش. به زبان ساده تر، فکر کن تصمیم بگیری امروز یک لپ تاپ تولید کنی تا تولید ملی باشد. دیوانگی نیست؟ حتی اگر بعد از 5 سال موفق شوی. به فکر استفاده از لپ تاپ امروزی باش تا وسیله دیگری تولید کنی و آن را با افتخار به نام خودت و کشورت ثبت کنی تا من هم به تو افتخار کنم.
بیگانه دشمن ما نیست.

بر زمین می کوبدت نادان دوست.

————————————
پ.ن: پیشاپیش عذر خواهی می کنم. اگه اشتباه میگم دوستان آمار دقیق تر بدن خوشحال میشم و زود اصلاح می کنم.من که بعید می دونم 10 درصد خروجی دانشگاه های ما با سواد باشند. وقتی دکترای ترافیک از یکی از بهترین دانشگاه های ایران، برای 12 میلیون ساکن یک شهر، طرح حمل و نقل با منوریل رو ارائه میده ( که حداکثر ظرفیتش 500 نفره) ، تو خود حدیث مفصل بخوان

همچنین بررسی کنید

دوچرخه سواری می کنیم

  همیشه از بچگی دوست داشتم اینجوری دوچرخه سواری کنم و فکر می کردم خیلی …

۳ نظرها

  1. تو این مملکت روزی هزار بار چرخ اختراع میشه

  2. بنظرم الان بچه های ما بیسواد نیستن. چون اگر اینطوری بود این همه پذیرش ارشد نداشتیم. فکر کنم بهتر بود میگفتی ایرانی ها سواد کاربردیشون پائینه.

  3. آقا ما با اختراعش مشکل نداریم!!!… میگیم تز و پروژه دانشگاه نباشه و بعد بیان تو پایان نامه از اختراع چرخ در سال 1389 (2010) دفاع کنن.
    (تو این مملکت هم روزی هزار تا چرخ می چرخه که یه دونش گرد نیست!!!)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.